Peste 90 de metri cubi de lemn confiscați în Prahova în urma acțiunilor din cadrul planului „Scutul Pădurii”

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova a desfășurat, în luna februarie 2025, o serie de acțiuni de prevenire și combatere a infracțiunilor silvice, în cadrul planului național „Scutul Pădurii”. În urma controalelor efectuate, au fost aplicate sancțiuni, deschise dosare penale și confiscate cantități semnificative de material lemnos.

Conform datelor transmise de Instituția Prefectului Județul Prahova, în februarie, polițiștii au organizat 49 de acțiuni în domeniul silvic, care au vizat atât fondul forestier, cât și activitățile de depozitare, prelucrare și comercializare a materialelor lemnoase. În cadrul acestor controale, au fost verificate 74 de obiective și 63 de vehicule utilizate pentru transportul lemnului.
„În urma activităților organizate, au fost aplicate 16 sancțiuni contravenționale conform Legii 171/2010, fiind dispusă confiscarea cantității de 92,95 mc material lemnos, în valoare totală de 58.700 lei”, se arată în comunicatul Prefecturii Prahova.
Totodată, au fost deschise 18 dosare penale pentru infracțiuni la regimul silvic. „Autoritățile vor continua să desfășoare astfel de acțiuni pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale și a infracțiunilor din domeniul forestier”, se mai precizează în comunicat.

Planul național „Scutul Pădurii” este implementat printr-o colaborare extinsă între mai multe instituții: Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, Inspectoratul Județean de Jandarmi Prahova, Gruparea Mobilă de Jandarmi Ploiești, Garda Forestieră Ploiești, Direcția Silvică Prahova și Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Prahova. Fiecare instituție are atribuții clare în cadrul acestui plan de acțiune, vizând protejarea fondului forestier și combaterea infracțiunilor de mediu.
Autoritățile anunță că acțiunile vor continua și în lunile următoare pentru a reduce fenomenul infracțional din domeniul silvic și pentru a proteja resursele naturale ale județului.





