SportȘtiri locale

Gimnastele de la CSM Ploiești, strălucire la Campionatul Național – Vicecampioane și multiple medalii

Weekendul trecut, Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploiești a fost scena excelenței în gimnastica ritmică, găzduind Campionatul Național pentru Junioare și Senioare. Printre protagoniste s-au aflat și cinci sportive ale CSM Ploiești, pregătite de antrenoarea Simona Puiu, care au adus acasă rezultate de excepție și motive de mândrie pentru oraș.

Echipa de senioare formată din Sabina Enache, Anisia Drăgan și Elena Murărescu a cucerit titlul de vicecampioană națională la proba pe echipe, confirmând nivelul ridicat al pregătirii lor. Performanța a fost dublată de reușita junioarei Delia Stroe, vicecampioană națională la panglică, și de medalia de bronz obținută de Sabina Enache la minge.

În plus, Sabina Enache și Delia Stroe au ocupat locul 5 la individual compus, reușind astfel calificarea la Cupa României, o etapă importantă pentru carierele lor.

Rezultatele complete confirmă constanța și talentul lotului ploieștean:

  • Sabina Enache – vicecampioană pe echipe, bronz la minge, loc 5 la individual compus, clasări solide la toate aparatele.
  • Anisia Drăgan – vicecampioană pe echipe, locuri de top 10 la mai multe probe.
  • Elena Murărescu – vicecampioană pe echipe, evoluții constante la toate aparatele.
  • Delia Stroe – vicecampioană la panglică, loc 5 la individual compus, aproape de podium la minge.
  • Ingrid Gavril – experiență valoroasă și clasări onorabile la nivel național.

Prin aceste rezultate, gimnastele de la CSM Ploiești nu doar că și-au consolidat poziția în elita gimnasticii ritmice din România, dar au demonstrat încă o dată că perseverența, talentul și spiritul de echipă duc la performanță de vârf. Orașul Ploiești are motive întemeiate să fie mândru de ele.

sursa foto: csmploiesti.ro

Articole similare

Back to top button