EvenimentȘtiri locale

Șofer beat, prins la volanul unei mașini neînmatriculate, cu numere false, la Urlați

Un bărbat în vârstă de 54 de ani, din Urlați, a fost depistat de polițiști în trafic în timp ce conducea sub influența alcoolului, la volanul unui autoturism neînmatriculat, pe care erau montate plăcuțe de înmatriculare false.

Incidentul a avut loc pe 2 septembrie, în jurul orei 19:15, atunci când polițiștii din cadrul Poliției Orașului Urlați au oprit pentru control autoturismul condus de acesta. În urma verificărilor, oamenii legii au descoperit că mașina nu figura ca fiind înmatriculată. Mai mult, numerele de înmatriculare erau false.

De asemenea, șoferul emana halenă alcoolică, motiv pentru care a fost testat cu aparatul etilotest. Rezultatul a indicat o valoare de 1,09 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, bărbatul a fost dus la o unitate medicală, unde i-au fost recoltate probe biologice de sânge pentru stabilirea exactă a alcoolemiei.

Polițiștii au deschis pe numele său un dosar penal, acesta fiind cercetat pentru trei infracțiuni: conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice, conducerea unui vehicul neînmatriculat și conducerea unui vehicul cu numere false de înmatriculare.

sursa foto: ebihoreanul.ro

Articole similare

Back to top button