Administrație

Primăria Ploiești garantează un credit pentru plata gazelor necesare încălzirii

Consiliul Local Ploiești va analiza joi, într-o ședință extraordinară, un proiect de hotărâre prin care Primăria urmează să garanteze un împrumut de 40 de milioane de lei pentru operatorul de termoficare, Termo Ploiești. Creditul este necesar pentru achiziționarea gazelor destinate producerii energiei termice în sezonul rece 2024-2025.

Termo Ploiești, în impas financiar

Conform documentelor atașate proiectului de hotărâre, Termo Ploiești nu dispune de fonduri proprii suficiente pentru a achiziționa întreaga cantitate de gaze necesară.

„Termo Ploiești este în imposibilitatea financiară de a susține, din fonduri proprii, achiziția întregii cantități necesare. Având în vedere lipsa de disponibil cu care se confruntă societatea, se impune în regim de urgență contractarea unei finanțări rambursabile de la bănci comerciale sau alte instituții de credit”, se arată în referatul de aprobare.

Condițiile împrumutului

Dacă proiectul va fi aprobat, creditul va trebui rambursat integral până în ianuarie 2026, în rate lunare.

Aleșii locali sunt chemați să decidă asupra garantării împrumutului de către Primăria Ploiești, măsură considerată esențială pentru asigurarea continuității furnizării de agent termic în oraș.

Articole similare

Back to top button