Carul cu Mihai Polițeanu răsturnat la Ploiești

Drama din urbea lui Caragiale a prins conotație satirică în anul 2024, când miza era descătușarea administrației ploieștene de sub niște administrații dezastruoase.
La Ploiești, partidele aveau să propage ideea că primăria Ploiești o poate câștiga chiar și o maimuță, doar dacă o cheamă Volo.
Așa cum era de așteptat, iar licuricii prevesteau pentru Ploiești, la alegerile locale din vara lui 2024, pierzătorul de serviciu al PSD Prahova, a fost nimeni altul decât Andrei Volosevici.
Pe acest subiect nu intrăm acum foarte mult în amănunt, pentru că situația tragică în care urma să se afunde Ploieștiul a fost repede trecută în plan secund de lunile ce au urmat, când peste România s-a așternut cel mai negru coșmar postdecembrist.
Curtea Constituțională a României, cu hățurile puterii în mână, avea să dicteze scorul și soarta alegerilor prezidențiale, majorități parlamentare, precum și resuscitarea guvernului, pentru ca un an mai târziu, în 2025 să-și aranjeze alegerea pentru un nou președinte al țării. (Vedeți că scenariul lui Nicușor și Bolojan se repetă acum, după 10 ani, cu Sică Mandolină dirijat de Klaus Iohannis).
Așa cum în 2008, molima PD-L-istă s-a așternut peste România într-o noapte, când, toți prefecții de județe, toți șefii de deconcentrate, de companii și de agenții guvernamentale, au fost demiși fără nicio explicație, astăzi tandemul Nicușor – Bolojan are același obiectiv, tras la indigo.
Vă mai amintiți de coasa lui Emil Boc?
Mânzul Monicăi, un băiat de 30 și ceva de ani, neîngrijit, netuns, nebărbierit, Mihai Polițeanu
Tânărul Polițeanu vrednic lipitor de afișe, ajutat de șefa sa Monica Macovei, apolitic și independent până în măduva oaselor, a fost Președintele Asociației M10 București. El a fost consilier personal al Monicăi Macovei de când aceasta era în PD-L, dar Polițeanu, nu și nu!
Pe când aceștia erau PD-L-iști cu acte, Guvernul PD-L, punea lacătul pe spitalele din România.
Remeber 2010: „În urma discuțiilor purtate cu reprezentanții FMI, reprezentanții Guvernului s-au angajat să închidă 150 – 200 de spitale, din cele aproximativ 450 existente în prezent în țară. Numărul spitalelor care ar trebui închise a fost confirmat chiar de președintele Traian Băsescu, la una din întâlnirile pe care acesta le-a avut cu parlamentarii PD-L.” scriau jurnaliștii de la HotNews, pe data de 11 mai 2010.
Amintim că șefa Camerei Deputaților la acea vreme, era chiar șefa PD-L Prahova, Roberta Anastase, cea care a încercat fraudarea votului din plenul Camerei Deputaților, pentru a tăia pensiile românilor.
Sărăcia se așternea nemiloasă peste țară sub coasa tăierilor de salarii și pensii ale lui Emil Boc, iar PD-L-ul se prăbușea dramatic în sondaje, pierzând guvernarea și șefia celor două camere ale Parlamentului.
După o redresare economică simțitoare datorată măsurilor luate în România pe timpul guvernării PSD, PD-L-ul socotit de români ca partidul minciunilor, a fuzionat în 2014 cu PNL, pentru a-și pierde urma înșelăciunilor naționale.
Soarta Ploiești la mâna neputinciosului
Rușinea Ploieștiului, impostorul Mihai Polițeanu a ajuns primar din inerția unor 3 factori cheie în succesul său: apariția dosarului lui Iulian Dumitrescu cel pentru care Polițeanu a girat la alegerile locale din 2020, negociindu-și un fotoliu călduț la Camere Deputaților, dar de care s-a dezis în 2024 și a frăgezit șansele candidatului PNL, medicul Bogdan Nica, eșecul administrativ al lui Andrei Volosevici și infuzia abundentă de candidați la primărie.
Toți factorii aceștia, direct sau indirect au pus umărul la ungerea ticăloasă a unui incompetent în fotoliul de primar al Ploieștiului.
Om de partid, ascensiunea lui Mihai Polițeanu a fost una a unui om care s-a… știți voi… în scăldătoare când era mic, ceea ce demonstrează că în politica românească, chiar totul este posibil.
Nu sugerăm nicio legătură, ci doar o conjunctură! Căci fie vorba aceea… prost să fii, noroc să ai!
La Ploiești totul pare a fi posibil! Cu câteva coțcării electorale, niscaiva traseiști politici și uite așa, marele mincinos Mihai Polițeanu a ajuns primar în 2024.
Luat de valul vremii, primarul și-a numit Administrator Public, pe tovarășul Sorin Dumitrașcu, un tip apărut de niciunde, spaima angajaților, de care funcționărimea se vaită că este cel care conduce de fapt primăria.
La câteva luni de mandat, este vizibil că ploieștenii sunt sufocați de gunoaie, orașul e pavat cu gropi și noroc că deocamdată nu a sosit invazia pleoșnițor de cereale.
Ploieștiul s-a degradat, iar argumente mai serioase decât disconfortul creat de batjocura primarului, nu credem că pot exista.
În noaptea minții lui Polițeanu, acesta s-ar putea apuca măcar de repararea celebrului falus din Cimitirul Viișoara. Odată finalizată, lucrarea ar putea fi dovada învârtoșată pe care primarul Ploieștiului o va lăsa zestre ploieștenilor la sfârșit de mandat, la propriu și la figurat!



