Praf în ochi: Garda de Mediu a amendat rafinăria Vega din cauza problemelor apărute în timpul acțiunii de ecologizare a batalurilor

Rafinăria Vega din Ploiești a fost sancționată de comisarii Gărzii de Mediu Prahova cu două amenzi în valoare totală de 65.000 de lei, în urma incidentului produs în data de 23 iulie 2025, când mai mulți ploieșteni au reclamat un miros puternic de cauciuc ars și o ceață densă în diverse zone ale orașului.
Sesizările cetățenilor au determinat o verificare urgentă la rafinăria situată în partea de nord a municipiului, unde autoritățile de mediu au constatat că operatorul desfășura lucrări de ecologizare a unui depozit de deșeuri periculoase. Potrivit Gărzii de Mediu, acțiunea respectivă a implicat o reacție chimică ce a produs vapori și mirosuri petroliere.
„Cu privire la evenimentul din data de 23.07.2025, în care mai mulți cetățeni au sesizat apariția unui fenomen de «ceață densă» însoțit de mirosuri petroliere în mai multe zone ale Municipiului Ploiești, și în urma controlului efectuat la rafinăria situată în partea de nord a Municipiului Ploiești, vă comunicăm: operatorul economic în cauză desfășura activități de ecologizare a depozitului neconform de deșeuri periculoase, în conformitate cu obligațiile legale privind închiderea acestuia”, au transmis oficialii Gărzii de Mediu.
Aceștia explică faptul că procesul presupunea „neutralizarea in-situ a deșeurilor prin aplicarea de var, reacție ce produce vapori de apă și mirosuri petroliere ca urmare a unei reacții exotermice”. Ceața densă și mirosurile resimțite în oraș ar fi fost astfel generate de acest proces și purtate de vânt către zonele locuite, provocând un puternic disconfort olfactiv.
Cu toate acestea, autoritățile susțin că nu au fost depășite limitele legale privind poluarea aerului. „Rapoartele aferente lunii iulie 2025 arată că valorile analizate pentru indicatorii principali (NO₂, SO₂, CO, pulberi, amoniac, H₂S, benzen) sunt sub limitele prevăzute”, au precizat reprezentanții instituției. Totodată, datele colectate de cele două stații proprii ale operatorului în perioada 21–23 iulie „nu au înregistrat depășiri ale valorilor limită”.
În ciuda lipsei unor depășiri în parametrii monitorizați, comisarii au aplicat sancțiuni pentru disconfortul creat populației și pentru deficiențele constatate în gestionarea lucrărilor. Sancțiunile au fost emise în baza OUG 195/2005 privind protecția mediului și a Legii 104/2011 privind calitatea aerului.
În plus, Garda de Mediu a impus rafinăriei respectarea strictă a unor măsuri suplimentare, astfel încât activitățile de ecologizare să nu mai genereze emisii sau efecte similare asupra populației.
Sursa foto: Garda de Mediu Prahova





