Cristian Pleșa, noul city manager al Ploieștiului

Primăria Ploiești a anunțat oficial numirea lui Cristian Pleșa în funcția de administrator public (city manager) al municipiului, începând de joi, 6 noiembrie, după plecarea lui Sorin Dumitrașcu din această poziție. Anunțul a fost făcut de instituție pe pagina sa de Facebook.
Conform informațiilor transmise de primărie, Cristian Pleșa are o experiență de peste 12 ani în domeniul cooperării internaționale și al proiectelor cu finanțare externă. A fost implicat în mai multe inițiative derulate sub egida Consiliului Europei și a ocupat funcția de director general al Administrației Naționale a Penitenciarelor.
Noul city manager este absolvent al Universității din Craiova, cu studii postuniversitare în Comunicare și Relații Publice, și deține o diplomă de Funcționar Public Superior eliberată de Institutul Național de Administrație (INA).
Deocamdată, Primăria nu a oferit detalii despre obiectivele concrete pe care Cristian Pleșa le va urmări în cadrul mandatului său sau despre proiectele aflate în derulare. Numirea sa vine într-o perioadă în care administrația locală ploieșteană se confruntă cu probleme financiare și dificultăți în atragerea fondurilor europene, ceea ce face ca rolul noului city manager să fie unul cu mize importante pentru viitorul orașului.
Partajează asta:
- Partajează pe Facebook(Se deschide într-o fereastră nouă) Facebook
- Partajează pe X(Se deschide într-o fereastră nouă) X
- Partajează prin WhatsApp(Se deschide într-o fereastră nouă) WhatsApp
- Trimite unui prieten un email cu o legătură(Se deschide într-o fereastră nouă) Email
- Imprimare(Se deschide într-o fereastră nouă) Imprimare





