22 decembrie – Ziua care a încheiat o eră și a deschis drumul libertății în România

Ziua de 22 decembrie este una dintre cele mai importante date din istoria contemporană a României, marcată oficial ca Ziua Victoriei Revoluției Române și a Libertății. Această zi simbolizează sfârșitul regimului comunist condus de Nicolae Ceaușescu și începutul unei noi etape democratice pentru țară.
Evenimentele care au condus la această zi au început în mijlocul lunii decembrie 1989, când protestele inițiate la Timișoara ca reacție la represiunea regimului împotriva pastorului László Tőkés s-au extins rapid în întreaga țară. Lupta împotriva dictaturii s-a intensificat pe parcursul câtorva zile, iar la București mulțimile adunate în stradă au cerut înlăturarea conducerii comuniste.
Pe 22 decembrie 1989, după zile întregi de confruntări și tensiuni, evenimentele au atins punctul culminant: Nicolae și Elena Ceaușescu au fugit cu un elicopter de pe acoperișul clădirii Comitetului Central al Partidului Comunist Român, în urma pierderii controlului asupra situației și a sprijinului militar și politic. Aceasta a reprezentat momentul în care multe structuri ale regimului s-au prăbușit, iar puterea în stat a început să se restructureze.
Sfârșitul prezenței dictatoriale a fost rapid urmat de persecuțiile și schimbările instituționale: după fugă, cuplul Ceaușescu a fost capturat la Târgoviște, judecat sumar și executat pe 25 decembrie 1989, ceea ce a pus definitiv punct regimului totalitar.
Revoluția Română din decembrie 1989 se distinge de celelalte mișcări din Europa de Est prin faptul că acest proces a devenit violent și s-a soldat cu victime – peste o mie de persoane și-au pierdut viața în perioada 16–25 decembrie 1989.
În 2011, Parlamentul României a adoptat Legea nr. 273, prin care 22 decembrie a fost declarată oficial Ziua Victoriei Revoluției Române și a Libertății, ca recunoaștere a luptei pentru democrație și drepturile fundamentale. Scopul acestei legi a fost de a păstra în conștiința colectivă importanța momentului și a valorilor pentru care s-au sacrificat oamenii în decembrie 1989.
În fiecare an, această zi este comemorată prin ceremonii militare și religioase, prin depuneri de coroane la monumentele eroilor și prin slujbe în memoria celor care și-au dat viața pentru libertate. Manifestările subliniază faptul că, deși Revoluția a încheiat o perioadă întunecată a istoriei, responsabilitatea generațiilor contemporane este de a proteja și promova democrația și libertățile câștigate atunci.
22 decembrie rămâne astfel o zi a memoriei, a respectului pentru cei care s-au jertfit și a unui nou început pentru România democratică.
Sursa foto: romania-actualitati.ro





