Scandal la TCE Ploiești. Poliția a început urmărirea penală pentru raportări false

Primarul Ploieștiului, Mihai Polițeanu, a anunțat că Poliția a demarat urmărirea penală la compania locală de transport public, TCE Ploiești, în cadrul unui dosar ce vizează posibile falsificări ale kilometrilor parcurși de autobuze pentru decontarea subvențiilor.
„În urma sesizării făcute de Primăria Ploiești pe 14 februarie, cu privire la suspiciuni legate de numărul de kilometri facturați de TCE, a fost începută urmărirea penală pentru infracțiunile de fals în înscrisuri sub semnătură privată, fals intelectual și uz de fals”, a declarat Polițeanu.
În replică, directorul TCE, Nicolae Alexandri, susține că ancheta este o procedură firească în urma unei sesizări și că societatea își va demonstra nevinovăția. „Kilometrajul la care se face referire nu a stat la baza solicitării TCE de decontare a subvenției. Vom aduce documente care să dovedească acest lucru”, a afirmat Alexandri.
Scandalul a izbucnit luna trecută, după ce Polițeanu a verificat aleatoriu rapoartele zilnice ale kilometrilor parcurși de autobuze și a descoperit valori suspect de mari, unele depășind 900 de kilometri pe zi pentru un singur vehicul.
„Sunt declarații vădit nereale, care generează costuri uriașe pentru ploieșteni. Conducerea TCE îi tratează pe oameni ca pe niște proști și îi obligă să plătească incompetența managerială, nepotismul și găurile negre ale companiei. E momentul să punem capăt acestui jaf din bani publici”, a transmis primarul.
Investigația continuă, iar rezultatele verificărilor ar putea avea un impact major asupra managementului companiei de transport public din Ploiești.





