Ploiești: Autoritățile propun majorarea tarifelor pentru ridicarea mașinilor parcate neregulamentar

Primăria Municipiului Ploiești a publicat în transparență decizională un nou proiect de regulament care vizează ridicarea, transportul, depozitarea și eliberarea vehiculelor staționate neregulamentar pe domeniul public sau privat al orașului. Documentul propune, printre altele, actualizarea tarifelor aplicate acestor servicii, în contextul creșterii semnificative a numărului de autovehicule parcate ilegal în diverse zone ale orașului.
Potrivit proiectului, tariful pentru ridicarea și eliberarea unui autovehicul ar urma să crească de la 450 la 500 de lei (TVA inclus). Pentru eliberarea autovehiculului în curs de ridicare, noul tarif propus este de 245 de lei, față de 220 de lei în prezent.

De asemenea, pentru vehiculele cu tracțiune animală se propune un tarif de 150 de lei/atelaj, iar pentru cele trase sau împinse manual – cum sunt cărucioarele – taxa ar fi de 50 de lei per unitate.
Tarifele vor fi indexate anual cu rata inflației, conform prevederilor incluse în proiectul de hotărâre.
Justificarea măsurii
În referatul de aprobare se menționează că, odată cu creșterea constantă a numărului de vehicule în municipiul Ploiești, s-a amplificat și problema parcărilor ilegale. Acestea afectează trotuarele, spațiile verzi, aleile, parcurile, stațiile de transport în comun, zonele de aprovizionare, locurile rezervate autoutilitarelor și nu numai.
„Se impune intensificarea activității de ridicare a vehiculelor oprite sau staționate neregulamentar, pentru protejarea domeniului public și asigurarea fluenței traficului”, se arată în documentul emis de autorități.
Amintim că, în paralel, administrația ploieșteană lucrează și la un regulament destinat organizării parcărilor rezidențiale din municipiu.





