ANPM acuză Primăria Ploiești de haos administrativ – „Autoritățile și firmele de salubritate și-au declarat război, iar populația suferă”

Municipiul Ploiești se confruntă de aproape o săptămână cu o criză a deșeurilor, cauzată de un blocaj administrativ generat de schimbarea operatorului de salubritate fără clarificări legale.
Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM) a trimis Corpul de Control la Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Prahova, iar concluziile raportului arată că problemele au început atunci când primăria a interzis companiei autorizate, Bin Go Solutions SRL (fostă United Waste Solutions SRL), să mai opereze, deși noul operator, asocierea Brantner Servicii Ecologice SRL – SC ROECO SRL, nu deține încă autorizație de mediu.
Situația este complicată și de faptul că Primăria Ploiești a anunțat ieșirea din Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Gestionarea Integrată a Deșeurilor Prahova (ADI Prahova), decizie infirmată de asociație, ceea ce ridică semne de întrebare asupra legalității noii delegări a serviciului de salubritate.
Pentru a urgenta obținerea autorizației, Brantner Servicii Ecologice SRL a solicitat revizuirea documentului la APM Mehedinți, unde deține un punct de lucru, evitând astfel procedura mai îndelungată de la APM Prahova. În prezent, dosarul se află în analiză, iar ANPM estimează că actul de reglementare ar putea fi emis în următoarele zile, permițând companiei să își înceapă activitatea.
„Criza deșeurilor ar fi putut fi evitată printr-un dialog constructiv între autoritățile locale și operatorii de salubritate. Din păcate, s-a ajuns la un conflict care afectează direct populația”, a declarat Laurențiu Alexandru Păștinaru, președintele ANPM.
În raportul Corpului de Control se menționează că „autoritățile locale și companiile de salubritate au ales să își declare război, uitând interesul public și faptul că pe oameni îi interesează să li se ia gunoiul și mai puțin cine li-l ia”.
Până la clarificarea situației, locuitorii Ploieștiului sunt nevoiți să suporte consecințele unei crize care, deși administrativă, are un impact direct asupra calității vieții din oraș.





