
Senatorul Titus Corlățean a intrat oficial în cursa pentru conducerea Partidului Social Democrat, promițând o „schimbare profundă” și o revitalizare pe bază de competență, integritate și credibilitate. Anunțul a venit cu doar o zi înainte de ședința Biroului Politic Național, în care urmează să se discute despre eventuala ieșire de la guvernare.
Corlățean susține că decizia sa este sprijinită de „foarte mulți colegi corecți, educați, cu școala la zi și cu diploma pe masă”, oameni care doresc o resetare reală a partidului. „Există o mare de social-democrați care doresc o schimbare în bine. E un vulcan sub care actuala conducere nu înțelege ce se află. Proiectul meu este unul al relansării, bazat pe oameni pregătiți, de bună calitate, credibili și cu moralitate”, a declarat senatorul.
Întrebat despre posibile alianțe din culise, Corlățean a respins ideea unei înțelegeri cu Victor Ponta sau cu alți lideri din umbră. „Nu facem lucruri în obscuritate. Discut cu colegii mei de mult timp. Mulți vor revitalizarea partidului.” El a subliniat că România traversează „o criză extrem de complicată”, iar PSD are nevoie de o echipă de conducere nouă, profesionistă, capabilă să comunice eficient și să reprezinte țara la standarde internaționale.
Într-un mesaj publicat pe Facebook, candidatul a transmis un avertisment direct membrilor PSD: „Este nevoie de competență, nu de mediocri, nu de lideri tranzacționali, care au vândut interesele partidului pentru interesele proprii. Am pierdut oameni, electorat și simpatizanți. E momentul unei schimbări profunde – de echipă și de stil – pentru binele PSD, al milioanelor de români și al României.”
Candidatura lui Titus Corlățean marchează începutul unei posibile bătălii interne intense în PSD, cu miza nu doar pe conducerea partidului, ci și pe direcția politică a social-democrației românești în următorii ani.
sursa foto: Europafm.ro




