Eveniment

Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni. Vremea se încălzește ușor, dar rămâne în limitele iernii

Administrația Națională de Meteorologie a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, indicând o ușoară încălzire a vremii, însă temperaturile vor rămâne în continuare specifice sezonului rece.

Cum va fi vremea în Muntenia

  • Până pe 13 februarie: temperaturile vor fi scăzute, cu maxime de 2-3°C și minime situate între -8 și -6°C.
  • Între 14 și 19 februarie: temperaturile vor fluctua, cu o ușoară creștere pe 14 februarie, urmată de o scădere între 16 și 18 februarie. Maximele vor varia între 3 și 6°C, iar minimele între -5 și -3°C.
  • După 20 februarie: vremea se va încălzi treptat, cu temperaturi de 8-9°C pe timpul zilei și minime de -2…-1°C.

Precipitațiile vor fi mai probabile pe 16 și 17 februarie, precum și după 21 februarie.

Cum va fi vremea la munte

  • Temperaturile vor fi negative pe tot parcursul perioadei, cu maxime între -3 și 0°C.
  • În intervalul 16 – 18 februarie, vremea va fi mai rece, cu maxime de -6…-5°C și minime de -12…-8°C.
  • După 20 februarie, temperaturile nocturne vor crește ușor, situându-se în jurul valorii de -6…-5°C.

Precipitațiile vor fi frecvente între 14 și 18 februarie, dar și în intervalul 21 – 23 februarie.

Deși vremea se va încălzi ușor spre finalul perioadei, temperaturile vor rămâne în continuare specifice iernii, fără valori deosebit de ridicate pentru această perioadă a anului.

Articole similare

Back to top button