Administrație

Un pavilion al Centrului DGASPC Călinești, închis de urgență după controlul autorităților

Consiliul Județean Prahova a dispus închiderea urgentă a unuia dintre pavilioanele Centrului de Abilitare și Reabilitare pentru Persoane Adulte cu Dizabilități din Călinești, ca urmare a neregulilor constatate în timpul unui control inopinat efectuat pe data de 12 martie.

Inspecția a fost condusă de președintele CJ Prahova, Virgiliu Nanu, însoțit de vicepreședintele Daniel Soare, prefectul Emil Drăgănescu și noul director al DGASPC Prahova, Simona Albu.

Beneficiarii pavilionului închis au fost deja relocați într-o clădire nouă, dotată corespunzător, care asigură condiții superioare de igienă și confort, având dormitoare curate, băi igienizate și spații comune conforme standardelor în vigoare.

De asemenea, activitatea proprie de preparare a hranei a fost suspendată, masa zilnică fiind asigurată printr-un serviciu extern de catering, strict monitorizat pentru a garanta calitatea alimentelor oferite beneficiarilor.

„Procesul de evaluare a beneficiarilor este în curs, pentru identificarea celor mai bune alternative de îngrijire. Centrul va fi închis definitiv odată ce relocarea tuturor beneficiarilor va fi finalizată”, a anunțat conducerea CJ Prahova.

Articole similare

Back to top button