Opinii

Marius Tucă: România, „un pașalâc pro-european”. Nicușor și Bolojan, acuzați că execută ordine din afara țării

România e sub influență externă. Nicușor și Bolojan nu decid singuri

Jurnalistul Marius Tucă lansează un atac dur la adresa clasei politice, susținând că România nu mai are control real asupra deciziilor importante, fiind „un pașalâc pro-european” unde conducătorii doar „execută ordine” venite de la Bruxelles, Paris sau Berlin.

„România este un fel de pașalâc pro-european, cu ghilimelele de rigoare. Ilie Bolojan și Nicușor Dan nu fac altceva decât să aplice directive externe, fără nicio legătură cu voința românilor”, afirmă Tucă.

El îl critică dur pe Ilie Bolojan pentru impunerea de măsuri de austeritate, deși „nu a fost votat de nimeni”, și susține că Nicușor Dan este „inapt pentru funcția de președinte”.

„Nicușor trăiește ca și cum ar fi încă în campanie electorală”

Tucă îl ironizează pe Nicușor Dan, sugerând că acesta nu conștientizează că a câștigat alegerile prezidențiale:

„Trebuie să-l oprească cineva și să-i spună: Nicușor, ești președinte. Ai câștigat alegerile. Stai jos și fă-ți treaba!”

În opinia sa, electoratul din București poartă o parte din responsabilitate:

„Au votat cu el o dată, văzând marile realizări, și l-au ales din nou. Să le dea Dumnezeu multă sănătate…”

Critici și față de anularea alegerilor și scumpirile din energie

Marius Tucă mai susține că românii „n-au înțeles nimic” din ceea ce li se întâmplă, în contextul anulării alegerilor și al creșterii prețurilor la energie:

„Românii sunt cuminți și așteaptă factura de două sau trei ori mai mare la curent. Avem cel mai mare preț la electricitate din Europa.”

(sursa foto: 60m.ro)

Articole similare

Back to top button